V vsakdanjem življenju se skoraj ne srečujemo z ravnotežjem oz. lovljenjem ravnotežja. Celo izogibamo se položajem, ko bi se morali potruditi in loviti ravnotežje, npr. hoditi po hlodu, robniku, itd. Izjema je, če se namenoma lotimo določenih športov, ki ravnotežje zajemajo. To so hoja po vrvi, drsanje, yoga, kickboks, karate. Tudi športov je bolj malo, s katerimi povečujemo sposobnost ravnotežja. Možno pa je trenirati oz. izboljšati ravnotežje s pomočjo vaj za ravnotežje.
Ravnotežje je zelo odvisno od starosti vadečega ter od stopnje koncentracije ali meditacije, kot včasih pravim na vadbi. Starejši izvajajo vaje težje in z več truda. Pri vajah za ravnotežje se čas ustavi, ni hitenja, poudarek je na tehniki in statični moči. Najbolj važna pa je umirjenost, dihanje in koncentracija vadečega. S časom lahko izboljšate ravnotežje, toda morate biti umirjeni in ne smete misliti na nič drugega, kot samo na pravilno izvedbo naloge – prava osredotočenost.
Primeri vaj za urjenje ravnotežja, statične moči in koordinacije. Vaje izvajajte počasi. Vsako vajo ponovite 15krat. Lastovko zadržite kolikor časa gre.
- vaja: Lastovka (slika 1).
2. vaja: Kris-kros (slika 2). Osnovni položaj je izpadni korak, roke odročene (slika2a).
Sledi odriv na gor in menjava nog ter pristanek v ponoven izpadni korak (slika 2b). Pri odrivu si lahko pomagate z zamahom rok: gor-dol (slika 2b).
3. vaja: Na eni nogi: dvig na prste, predklon in kick. Osnovnipoložaj je stoja na eni nogi, sledi dvig na prste stojne noge (slika 3a),
predklon (slika 3b) in brc nazaj (slika 3c).
4. vaja: Na eni nogi: osnovni položaj (slika 4a), dvig na prste (slika 4b),
dotik tal z roko (slika 4c).