Prehrana ima življenjsko vlogo pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja.
Prehranjevalne navade so krive za večino bolezni in tegob današnjega časa. Hrana vpliva na naše: počutje, razpoloženje, zdravje, spanec, energijo, napade lakote, zunanji izgled, željo po spolnosti, itd.
Če telesu namenimo slabo hrano, se ne bomo počutili tako dobro, kot bi se lahko. Vsak od nas ima v telesu tudi do 100 trilijonov celic in vsaka od njih zahteva dnevno količino hranilnih snovi, da bi lahko kar najbolje delovale.
“Dieta” pri nas ne pomeni stradanja, temveč nov način življenja z veliko dobre hrane in gibanja v naravi!
TRADICIONALNI ZAKLJUCNI PIKNIK ZDRAVO ŽIVI
Namen piknika je druženje in krepitev vezi med nami rekreativci in športnimi navdušenci, ki prisegamo na zdrav življenjski slog. Vsekakor pa je namen tudi uživanje čudovitih dobrot, ki smo jih skupaj pripravili. Jedi, ki jih uživamo so zdrave in okusne. Recepti so na tej strani, tako da lahko v lastni kuhinji kadarkoli podoživivimo te okuse.
Letošnji piknik (maja 2022) smo prvič začinili druženje s portopinsim predavanjem o Jordaniji.
RECEPTI
MIKLAVŽEVI PIŠKOTI ali KORNI PIŠOTI
300g nasekljanih ali mletih orehov, lešnikov, mandljev, kokosovih kosmičev, semen (bučna, lanena, sezam, sončnična, chia…), 100g kosmičev, 200g suhega sadja (marelic, sliv, rozin…), 200g jedilne čokolade, 5 jajc. Lahko dodate začimbe kot je npr. cimet.
Vse sestavine zmešate in jih po kupčkih polagate na peki papir. Pečete 15 minut na 180 stopinj.
Piškoti so odličen energijski vir iz kompleksnih ogljikovih hidratov in zato primerni, da jih pojeste pred daljšim telesnim naporom, za malico v službi ali jih vzamete s sabo na izlet. Lahko pa jih preprosto namakate doma v čaj ali kakav in uživate.
KAKIJEVA-ROŽIČEVA KREMA
1 velik kaki, velika žlica rožičeve moke, 1 noževa konica vanilije, 1 noževa konica cimeta.
S paličnim mešalcem vse sestavine zmiksajte in na vrh dodajte rastlinsko sladko smetano. Mnjam!
ČOKOLADNO-ROŽIČEVA PRESNA TORTA
Čas za izvedbo je le 15 do 20 minut. Okus pa je prava fantazija.
Testo: 1/2 skodelice čistega surovega kakava, 1/4 skodelice rožičeve moke, 1 skodelica ovsenih kosmičev zmletih v moko (prej jih namočite v vodo za nekaj ur), 1/4 čajne žličke himalajske soli, 1/4 skodelice javorjevega sirupa, 1/4 skodelice agavinega sirupa, 1/2 skodelice tekočega kokosovega olja, 1/2 čajne žličke vanilje
Vse skupaj zmešamo (najprej suhe sestavine, nato dodamo mokre) do kompaktne mase in jo s pritiskom poravnamo ob pekač ter naredimo podlago za torto.
Fila: 1/2 indijskih oreščkov namočenih vsaj 3 ure v vodi, 1/2 skodelice vode, 1/2 skodelice agavinega sirupa, 1/2 skodelice tekočega kokosovega olja, 1/2 čajne žličke vanilje, 1/4 čajne žličke himalajske soli, 1 skodelica surovega kakava v prahu.
Vse zmešamo v močnem mešalniku do gladke mase, namažemo po testu in postavimo čez noč v hladilnik, da se torta strdi. Torto tudi hranimo v hladilniku, a jo pred serviranjem postavimo vsaj za pol ure na sobno temperaturo, da se nekoliko omehča.
Preizkušen recept, ki nam je polepšal začetek kostanjevih počitnic.
AJDOVA POLETNA SOLATA in PIRIN KRUH IZ VINSKEGA KAMNA
Skuhajte ajdo. Na drobno naseklajte eno bučko, 2 korenčka, 3-4 paradižnike, mlado čebulo, peteršilj. Vso surovo zelenjavo vmešajte v ohlajeno kašo in dodajte sol in malo popra. Odlično se poda k vsem jedem, lahko pa je samostojna jed. Pripravite jo lahko en dan prej in jo nesete na piknik.
PIRIN KRUH IZ VINSKEGA KAMNA
300g radenske, žlička soli, 8g vinskega kamna, žlica olivnega olja, 300g gladke pirine moke. Sestavine drugo za drugo dodajate v model in kar v modelu zmiksate z mešalcem. Pečete na 180 st. 45 minut. Če delate polnozrnat kruh, v zmes po želji dodate semena.
ČEMAŽEV PESTO NA TESTENINAH
Čemaž naberete in ga ne perete z vodo. V mešalnik stresete narezan čemaž, dodate na grobo nasekljane mandlje in olivno olje. Vse zmiksajte v gosto maso. Pesto dajte v suh očiščen kozarec in ga s kuhalnico potlačite. Dodajajte pesto, nato centimeter od roba dolijte olivno olje. Tesno zaprite in ga spravite v hladilnik. Ko ga želite uporabiti, dajte nekaj velikih žlic pesta na ponvico in ga počasi pražite. Po želji lahko dodate še smetano, malo solite in poprate ter polijete po testeninah.
ČEMAŽEVA JUHA
Čemaž operite in ga popražite na čebuli. Nekaj čemaža dajte na stran. Zalijte ga z vodo in začinite s soljo, poprom, muškatnim oreščkom in peteršiljem. Kuhajte 10 minut nato čemaž s paličnim mešalnikom zmiksajte. Lahko dodate žlico kisle smetane ali jogurta. Lahko pa dodate kuhan krompir in ga zmiksajte skupaj s čemažem. Preostanek čemaža narežite in ga potresite na vrh juhe. V juho lahko dodate popečene kocke kruha.
SANJSKA TORTA- čokoladno orehov oblat (brez moke) in presna borovničeva krema z indijskimi oreščki
ČOKOLADNI DEL ALI OBLAT: 300g jedilne čokolade oz. 70% čokolade, 50-60g sladkorja, 1 avokado (olupljen in brez peške 200g), 100g mletih lešnikov/orehov, 4 jajca. Čokolado stalite na pari. Naredite sneg. Rumenjake in sladkor premiksajte, dodajte avokado in lešnike. Vse premiksajte. Dodajte staljeno čokolado (ne vročo, ampak mlačno). Počasi vmešajte sneg. Vzemite pekač za torto in dajte gor peki papir. Zlijte not maso in pecite na vročem zraku na 170st., 40 minut. Naj se ohladi (lahko tudi čez noč).
KREMA: 2 skodelici borovnic, 2 skodelice indijskih oreščkov (namočenih za štiri ure), 2 JŽ limoninega soka, ¼ skodelice tekoče vanilje (lahko 2 JŽ vanilije v prahu), 1 pločevinka kokosovega/riževega mleka oz. po potrebi, ¾ koksovega sladkorja (ali agave/medu etc.), 1/2 skodelice kokosovega olja (stopljenega), sčep soli
Za kremo dodajte vse sestavine v mešalnik. Zmiksajte dokler ne dobite kreme. Vlijte v tortni model. Postavite v zamrzovalnik za 5 ur in okrasite po želji.
INGVERJEVA BUČNA JUHCA
Vzemite kos oranžne buče ali eno hokaido bučo ter jo olupite in narežite na večje kocke. V loncu prepražite eno malo čebulo in dodajte narezane kose buče. Malo premešajte, posolite in dodajte košček (pol palca) nastrganega ingverja. Ingver ima močan in malo pekoč okus, zato z njim ne pretiravajte. Po želji lahko date v juhco še en narecan korenček in en narezan krompir. Vse potresite s peteršiljem, premešajte in zalijte, da je komaj pokrito (raje manj, ker buča odda veliko vode). Kuhajte okoli 20 minut. Nato vse premiksajte, da dobite gladko juhco. Postrežite jo z bučnim oljem- pokapajte ga za okus in okras, kdor želi, si lahko doda malo kisle smetane. Za prave sladokusce pa je odlično, če na vrh potresete še malo parmezana. Pa dober tek!
AJDOV KRUH Z OREHI
Skupaj 460 g moke, od tega ¼ ajdove, ¼ pirine polnozrnate, ½ pirine gladke moke, 80 g orehov (če želiš kruh brez orehov, daš brez orehov), 270 g vrele vode + 110 g mlačne vode, 2čz soli, 8 g kvasa ali 10 g vinskega kamna
V posodico daš ajdovo moko in jo preliješ s kropom vode in močno premešaš z mešalnikom za testo. Dodaš ostalo moko, sol in kvas/vinski kamen (in orehe) in mešaš z mešalnikom za testo. Dodajaš vodo (cca. 110 g, odvisno od moke), da dobiš lepo gladko testo.
Če imaš testo s kvasom, ga pustiš vzhajati na toplem (lahko v pečici pri 60st C) pol ure. Testo z vinskim kamnom ni treba vzhajati, ampak ga daš takoj peči, in sicer za 30-40 min na 180st.
PIRINA JABOLČNA/SADNA PITA
350g moke (pol pirine gladke in pol pirine polnozrnate), 150g masla, 1 vanili sladkor, 100g sladkorja, ½ pecilnega praška ali ½ žličke vinskega kamna, 2 rumenjaka, riževo mleko po potrebi, jabolka s cimetom ali drugo sadje za filo.
Sestavine zgnetemo, po potrebi dodajamo riževo mleko. Testo mora biti kompaktno, da se ne prijema na roke. Testo oblikujemo v kroglo in ga zavitega v folijo damo počivati v hladilnik za vsaj ½ ure. ¼ testa prihranimo za mrežo, ostalo pa razporedimo na dno pekača tudi po robu. Naložimo naribana in malo pokuhana jabolka/drugo sadje. Iz preostanka testa naredimo mrežo s katero okrasimo pito. Pečemo na 180 ½ ure.
AJDOVA KAŠA Z OREHI IN JABOLKI je odličen zajtrk ali malica. Presno, sveže ter polno vlaknin in vitaminov!
160g ajdove kaše in 80g orehov namočite v vodi čez noč. Naslednji dan odlijete vodo, dodajte 2 jabolki in začimbe (cimet, vanilija) ter vse skupaj zmiksajte s paličnim mešalcem. Po potrebi dodate vodo ali rastlinsko mleko. Količina zadošča za dva do tri obroke. Odlično se podajo zraven robide ali drugo jagodičje.
DOMAČA PARADIŽNIKOVA POLIVKA
Sveži paradižnik, paprika, čebula, por, česen, korenček, bazilika, origano, peteršilj ali drobnjak, sladkor, sol, poper, maščoba. – vsega po okusu in občutku.
Vse sestavine narežete na večje kocke in jih na maščobi popražite. Nato zalijte z vodo in dušite 30 minut. Začinite po okusu. Vse zmiksajte in še vroče nalijte v čiste majhne kozarce, ki jih dobro zaprete. Kozarce obrnite na pokrovčke ter pokrijte, da se ohladijo. Polivko jejte na testeninah, žitaricah (riž, pira, kus-kus, ajdova kaša…), zrezkih…
SKUTINO-ČEBULNI NAMAZ
500g skute, 1 mala kisla smetana, zeleni repi mlade čebule (veliko), sol, poper. Vse sestavine zmešajte z žlico. Odlično se poda k vegetarjanskim jedem in kot priloga k mesu ter lahko ga namažete na kruh za zajtrk ali malico.
NAMAZ IZ BUČNIH SEMEN IN AJDOVE KAŠE
500g ajdove kaše, 100g bučnih semen, 1 Ž olivnega olja, 1 Ž bučnega olja, 2 Ž limoninega soka, 2 Ž kisle smetane, 2 stroka česna, sol, poper. Ajdovo kašo skuhajte in ohladite. Bučna semena popečete in zmeljete na drobno ali kupite zmleta. Vse sestavine dajte v blender in zmiksajte. Dobili boste okusen in hranljiv namaz, ki se odlično poda na dober domač kruh.
PEČENA POLENTA Z GOBAMI
Skuhajte 500g polente, ki jo solite. Vmešajte 1 kislo smetano, šampinjone ter lahko dodate sir (edamec). Pecite na 180 st. dokler polenta ne dobi skorjice. Odlično se poda kot samostojna jed s solato ali pa kot priloga na pikniku (slika iz 2.tr.piknika).
TABOULE (solata iz kus kusa)
250 g kuskusa ( skuhate po navodilih), košček masla (vmešate v kuskus, ko je kuhan), 1 velik paradižnik, 1 kumara, 1-2 mladi čebulici, 1 svz čili (lahko v prahu), pest sveže mete, pest svežega peteršilja, pest svežega koriandra ( lahko nadomestite z baziliko), sol, sok 1 limone, oljčno olje (slika iz 2.tr.piknika).
V orginalu se servira z jogurtovo polivko: 1,5 dl jogurta, cili v prahu, sol
Paradižnik in kumare nasekljamo na majhne kocke, čebulico na kolobarčke, na grobo nasekljamo cili, meto, koriander in peteršilj. Vse skupaj vmesamo v kuskus in postavimo v hladilnik, kjer lahko čaka vec ur. Za polivko jogurt narahlo posolimo in mu dodamo majhen ščep čilija v prahu. Tik preden postrežemo, kuskus posolimo ter po okusu zabelimo z limoninim sokom in oljčnim oljem. Postrezemo tako, da na krožnik položimo kupček tabouleja in naokoli polijemo z jogurtovim prelivom. No zdaj pa res dober tek!
RIŽOTA Z GOBICAMI IN BLITVO
V posodi prepražite čebulo in dodajte mešanico treh rižev (rjavega, rdečega in navadnega- Zlato polje). Kuhajte do mehkega cca. 40 min. V drugi posodi prav tako prepražite čebulo in dodajte narezane gobice (nekonzervirane 250g), malo posolite, dodajte peteršilj, timijan, majaron, sladko papriko ter česen (3 stroke). To vse počasi pražite. Ko so gobice gotove jih odstavite od ognja in naribajte na vrh 2 korenčka ter premešajte. Nato zmešajte v eni posodi gobice in riž. Tik preden postrežete dodajte v toplo rižoto grobo narezano svežo blitvo ali špinačo. Uživajte v svežini okusov! Postrežete lahko kot samostojno jed toplo ali hladno.
PITA Z BRESKVAMI IN SIVKO
TESTO: 1 del masla (jaz sem dala 1 zavitek), 2 dela moke (volumensko glej dele, ne toliko po teži), 1 žlička pecilnega praška, nastrgana limonina lupina ene limone, 2 žlički vanilijevega sladkorja, zgoščeni jabolčni sok (ali kaj drugega za sladilo)
NADEV: 6 breskev, 1 pest mandljev v lističih, 1 žlička cimeta v prahu, agavin sirup po okusu (ker ima nevtralen okus, lahko je tudi kaj drugega)
Maslo stopimo. Vse sestavine za testo stresemo naenkrat v posodo in jih zmiksamo s polžastim mešalnikom. Potem posodo pokrijemo npr. s prozorno folijo in postavimo v hladilnik za 15-20min.
Medtem pripravimo nadev. Breskve olupimo in narežemo na poljubne kose, primešamo ostale sestavine.
Zložimo v pekač npr za torte, jaz sem imela premer 26cm. Dno pekača obložimo s peki papirjem, ker je testo krhko in bo tako lažje rezati. Pečemo na 180° pribl. pol ure.
Ko je pečeno, ohladimo kar v pekaču. Ohlajeno pecivo pred serviranjem nežno posujemo s sivko. Pazimo na količino, saj ima sivka izrazit okus.
PEČENA POLENTA
Polento skuhamo po navodilih z embalaže. Med kuhanjem umešamo poljubno količino parmezana ali podobnega sira, drobno narezane posušene paradižnike, olive, zelišča po okusu, tudi koruza v zrnju se dobro obnese. Kuhano polento preložimo v nizko pravokotno posodo in jo dobro ohladimo. Ohlajeno narežemo na poljubne rezine in z obeh strani popečemo na žaru, seveda pa lahko tudi na štedilniku na rebrasti ponvi. Polenta je dokaj nevtralnega okusa, zato se lahko z dodatki popolnoma prepustimo domišljiji in svojemu okusu.
Če pripravljamo jed za vegane, ne dodamo sira, ali pa izberemo vegansko različico sira.
Dober tek!
PIŠČANČJA NABODALA S SUHIMI SLIVAMI IN CURRYJEM
Piščanca narežite na trakove, natrite ga z olivnim oljem, curry začimbo in malo posolite. Pustite, da se meso uleži vsaj 1 uro (bolje 24 ur). Vzemite palčke za nabodala in suhe slive brez koščic. Izmenično natikajte meso in slive na palčke. Nabodala so odlična izbira za vsak piknik. Če pa nimate namena delati nabodal, pa lahko meso in slive v ponvi spečete in postrežete s poljubno prilogo (npr. kvinojo) in solato.
CAPONATA (siciljanska jed)
2 jajčevca, 2 stebli zelena, kapre, črne olive, rozine, 1 konzerva pelatov (400g), 1 večja rdeča čebula, malo vinskega ali jabolčnega kisa, 1 žlica rjavega sladkorja, pinjole
Jajčevce narežemo na majhne kocke, stresem v cedilo, posolimo in premešamo. Pustimo cca pol ure, da spustijo sok. Nato jih pražimo na malo olivnega olja, da se zmehčajo. Čebulo drobno seseklamo in pražimo na malo olivnega olja. Ko dobi barvo, dodamo žlico sladkorja, premešamo, da karamelizira in dodamo malo kisa. Dodamo pražene jajčevce, drobno narezano stebelno zeleno, pelate, narezane črne olive, kapre in rozine (količina po občutku). Solimo po okusu. Dobro premešamo in počasi dušimo toliko časa, da se jed zgosti in sestavine med seboj povežejo. Na koncu dodamo pražene pinjole.
Jed tekne topla ali hladna, še boljša je naslenji dan, ko se okusi dobro prepojijo med seboj. Poleg jajčevcev lahko dodamo tudi bučke ali/in paprike.
GRANOLA
Naredite mešanico kot za mislije: ovseni, pirini kosmiči, razna semena (lanena, bučna, sončnična…), kokosovi ostružki, suho sadje (dodate na koncu), oreščki… Nato v lončku segrejte na malem ognju nekaj žlic medu ali kakšnega sirupa kot je agavin, javorjev (odvisno koliko sladko želite), v med vmešajte cimet, kardamon in/ali kakšno drugo začimbo po želji. Nato polijte med po mislijih in dobro premešajte. Vzemite pekač in dajte nanj peki papir ter porazdelite granolo po pekaču. Pekač dajte v segreto pečico (150 st.) in pecite 15 minut, nato premešajte in dodajte suho sadje ter pecite še 10 minut.
Granolo dajte na hladno, da se strdi. Nato ohlajeno spravite v stekleno posodo in jo tesno zaprite. Jeste jo z mlekom, jogurtom, skuto, sladoledom…
HUMUS NA KONOPLJINEM KRUHU
Humus: 300g kuhane čičerike, žlička soli, sok 1 limone, 2 veliki žlici tahinija (sezamova pasta), 3 stroki česna in 4 velike žlice olivnega olja.
Vse sestavine zmiksate v namaz. Med miksanjem po občutku dodajte malo vode, če je pregosto. Če vam je premočan okus, dodajte še pest kuhane čičerike.
Konopljin kruh: 100g konopljine moke, 200g gladke pirine moke, 150g polnozrnate pirine moke, 2 čž soli, 8 g kvasa ali 20g vinskega kamna, vode cca. 300ml,
Zmešajte suhe sestavine, dodajte vodo in zamesite testo. Vzhajajte vsaj 30 min. Pečite 30 do 40 min na 180 st. C.
POLPETI IZ PROSENE KAŠE
1,5 skodelice kuhane prosene kaše, ¾ skodelice naribanega korenčka, 2 žlički tahinija, ½ žličke koriandrovih semen, 1/3 žličke kurkume, 1/3 žličke šetraja, ½ čebule
Narežemo in prepražimo čebulo. Stremo koriandrova semena. Damo vse sestavine v posodo in zmečkamo z rokami. Korenček bo dal ravno prav tekočine, da navlaži zmes. Tahini pa jo bo pomagal povezati. Z mokrimi rokami oblikujemo polpete. Popečemo jih na kokosovi maščobi, toliko da dobijo lepo barvo.
BUČKINI POLPETI
ena buča, 3 jajca, ovseni kosmiči (1 skodelica), sol, poper, curry, sladka paprika, peteršilj, po želji: chia semena, lanena semena.
Oranžno bučo naribajte in vmešajte vse sestavine. Le-te dodajajte po občutku. Masa mora biti primerno gosta, taka da se drži skupaj. Pustite stati vsaj 1 uro nato na (kokosovi) maščobi popecite. Pečene polpete polagajte na papirnato brisačko. Polpeti so najboljši, če v pokriti posodi stojijo 15 minut.
BURANJA
cca. 1kg sv. kotletov, 1kg stročjega fižila, 1 pločevinka pelatov, 3 čebule, sol, poper, sladka paprika, majaron, timijan.
Čebulo prepražite in dodajte kotlete ter začimbe. Pražite 10 minut in dodajte pelate. Dušite 15 minut nato dodajte narezan stročji fižol. Dušite še 30 minut. Po potrebi dodajte malo vode. Za prilogo pripravite krompir v kosih in zeleno solato. Dober tek!
MANDLJEVO-KOKOSOVE KROGLICE S ČOKOLADO
100g mandljev, 100g rozin, 100g kokosove moke, 1 žlica kokosovega olja, 2 žlici agavinega sirupa, noževa konica vanilije v prahu, obliv: jedilna čokolada, malo kokosove maščobe, kakav v prahu.
Mandlje in rozine čez noč namočite v vodi. Vodo prihranite. V blenderju do gladkega zmiksajte rozine in mandlje, lahko dodajate vodo od namakanja, agavin sirup, vanilijo in maščobo od kokosa. Ko je masa gladka dodate kokosovo moko. Zmes naj bo taka, da se bo z lahkoto oblikovalo male kroglice. Pustite zmes stati čez noč, da bodo kroglice še bolj sočne. Poskusite maso. Nato oblikujte kroglice. Vsako kroglico povaljajte v stopljeni čokoladi (nad paro jo stopite, dodajte malo kokosove maščobe in pravi kakav v prahu). Kroglice polagajte na alu-folijo in jih dajte na hladno, da se čokolada popolnoma strdi.
Kroglice hranite na hladnem in dober tek.
RIŽOTA S ŠKAMPI IN GOBICAMI
500g škampov ali kozic, gobice (1 konzerva ali pol škatle svežih šampijonov), 2 čebuli, pol glavice česna, peteršilj, timijan, majaron, sol, poper, riž.
Najprej skuhajte riž: popražite ga na čebuli. Med kuhanjem riža v drugi ponvi prepražite 1 čebulo in dodajte nasekljane gobice. Dodajte začimbe. Ko so gobice prepražene, dodajte odmrznjene škampe in vse pražite še 5 do10 minut (odvisno od velikosti škampov). Primešajte skuhan riž in dober tek!
CURRY Z MANDARINAMI IN PIŠČANCEM
Prepražite čebulo na malo kokosove maščobe. Ko zarumeni dodajte narezane gobice. Pražite, da spustijo vodo. Dodajte narezan puranji/piščančji file (cca. 600g), začinite s curryjem, malo solite, dodajte peteršilj. Premešajte in dodajte olupljene mandarine brez kožice (5 komadov), zalijte z malo belega vina in pustite 10 minut, da se mandarine razpustijo. Na koncu po želji primešajte 1 dcl sladke smetane (rastlinske ali živalske). Postrezite s kuhanim rižem (basmatijem).
ZDRAVA NUTELA
Sklecka narezanih datljev, sklecka chia semen, sklecka in pol vode. Namočiš cez noč. Dodaš 3-5 žlic pravega kakava, začimbe po želji: cimet, vanilijo v prahu… Vse zmiksaš s paličnim. Čokoladni namaz se odlično poda na palačinke.
JABOLČNA PITA
Testo: 400g polnovredne moke (kamutova, ržena, ajdova, pirina…), 1ČŽ vinskega kamna, 170g kokosove maščobe, 1/2 ČŽ vanilije v prahu, 70g rjavega sladkorja, 2 rumenjaka, ščep soli.
Vse sestavine zmešamo. Vzamemo okrogel pekač (za torto), položimo nanj peki papir in 3/4 testa prerazporedimo po dnu pekača. 1/4 testa zavijemo v folijo in damo v hladilnik. Tudi pekač s testom zakrijemo s folijo in damo v hladilnik za 30 min ali 1 uro.
Fila: 1,5kg očiščenih neolupljenih jabolk, 1 žlica medu, cimet, limono po okusu.
Jabolka očistite in razkosajte na večje krhlje. Za 15 minut jih pokuhajte. Odlijte odvečno vodo in jih zmiksajte s paličnim mešalcem. Dodajte cimet in med ter druge začimbe po okusu. Maso razporedite po testu in na vrh nadrobite preostanek testa.
Pito dajte v ogreto pečico. Pecite na fenu 180 st. 30 minut.
ČOKOLADNO-LEŠNIKOV KOLAČ
300g jedilne čokolade oz. 70% čokolade, 50-60g sladkorja, 1 avokado (olupljen in brez peške 200g), 100g mletih lešnikov/orehov, 4 jajca. Čokolado stalite na pari. Naredite sneg. Rumenjake in sladkor premiksajte, dodajte avokado in lešnike. Vse premiksajte. Dodajte staljeno čokolado (ne vročo, ampak mlačno). Počasi vmešajte sneg. Vzemite pekač za torto in dajte gor peki papir. Zlijte not maso in pecite na vročem zraku na 170st., 40 minut.
Kolač je boljši, ko se ohladi. Lahko ga okrasite s svežimi breskvami ali drugim sadjem. Mnjam!
AJDOVA KAŠA Z OREHI JABOLKOM IN BANANO
150g ajdove kaše, 75g orehov, 1 banana, 2 jabolka, cimet
Ajdovo kašo in orehe namočite čez noč v vodo. Nato zmiksajte vse sestavine v mešalniku ali s paličnim mešalcem. Na vrh lahko potresete robide, maline ali banano. To je odličen zajtrk ali pa malica.
BOROVNIČEVO-MANDLJEVA PRESNA TORTA
PRVA PLAST: 1 skodelica mandljev, 2 skodelici kokosa, 1/2 skodelice datljev, sčep soli, 0.5 ČZ vanilije
Namočite datlje v vodi za 5-10min. V mešalniku zmeljemo mandlje in kokos v moko in postavimo na stran. Zdaj naredimo datljevo pasto, z malo vode zmešamo namočene datlje, dokler ne dobimo paste. Dodamo vse ostale sestavine in mešajte dokler ne dobite maso za prvo plast. Maso vdelamo v tortni model in nadaljujemo s pripravljanjem kreme.
KREMA: 2 skodelici borovnic, 2 skodelice indijskih oreščkov (namočenih za štiri ure), 2 JŽ limoninega soka, ¼ skodelice tekoče vanilje (lahko 2 JŽ vanilije v prahu), 1 pločevinka kokosovega mleka (po želji), ¾ koksovega sladkorja (ali agave/medu etc.), 1/2 skodelice kokosovega olja (stopljenega), sčep soli
Za kremo dodajte vse sestavine v mešalnik. Zmiksajte dokler ne dobite kreme. Vlijte v tortni model. Postavite v zamrzovalnik za 5 ur in okrasite po želji.
MANGOVO-KOKOSOVA KREMA Z RIŽEM
Pol skodelice treh rižev (Zlato polje), 2 manga (lahko tudi sladke breskve ali nektarine), 1 dcl riževega mleka, 2 žlici kokosove moke. Riž skuhajte do mehkega ter ga odcedite. Mango s paličnim mešalnikom zmiksajte v kremo. Na ognju pogrejte riževo mleko in vanj vmešajte 2 žlici kokosove moke, da nastane gostejša krema. Vzemite kozarec in dajte v kozarec plast riža, mangovo kremo in kokosovo kremo. Krema je nasitna in čudovita za malico, po lažjem kosilu se prileže za sladico. Lahko pa jo pojeste tudi za zajtrk. Pa dober tek!
TURŠIJA
2kg drobne čebule (šalotka), 3kg cvetače (razdeli na cvetke), 2kg korenja (nareži na kolobarje), 2kg paprike (nareži na četrtinke), 2kg kumar (debelejše rezine), 2kg zelja (nareži na 1/8), 3l kisa za vlaganje, 10l vode, 14 žlic sladkorja, 14 žlic soli, 1 vinobran.
Dobro premešaj in nalij nazelenjavo. Pusti 25 dni stati v zaprti posodi (lahko plastičen sod). Po 25 dneh je že dobro za jesti.
PIRINE ŽEMLJICE (glej sliko s piknika)
Za približno 15 do 20 žemelj (odvisno od velikosti) potrebujemo: 75 – 80 dag moke iz celega pšeničnega/pirinega zrna, 2 žlici oljčnega olja, 4 – 5 dl vode oz kolikor je treba, sol, sladkor
Najprej v manjši posodi pripravimo kvas: raztopimo ga v nekaj žlicah mlačne vode, dodamo čajno žličko sladkorja in čajno žličko moke ter pustimo vzhajati cca 10 min. Stehtamo moko in ji najprej primešamo vzhajan kvas. Solimo in med mešanjem postopoma dodamo olje in vodo. Testo mesimo približno 10 minut oziroma dokler se ne loči od posode, lahko z ročnim mešalcem. Pokrijemo ga s kuhinjsko krpo in ga pustimo vzhajati pol ure. Vzhajano testo na pomokani površini oblikujemo v nekakšen trak, ki ga s narežemo na pravokotnike. Ker je od tega koraka odvisna velikost žemelj, imejte v mislih, da bo testo še precej vzhajalo. Posamezen ”pravokotnik” testa s pomokanimi rokami oblikujemo v kroglico. Nato z desertnim krožničkom naredimo ”rez” po sredini. Žemlje odlagamo na pekač, ki ga obložimo s peki papirjem ali ga namastimo in pomokamo. Pustimo jih vzhajati 15 minut. Medtem ogrejemo pečico na 200 °. Žemlje pečemo 10 minut, jih vzamemo iz pečice in jih na tanko premažemo z oljem. Nato jih vrnemo v pečico in pečemo še približno 5 minut.
PICA
Testo: 5-8g kvasa zmešajte s toplo vodo in pustite stati 15 minut. Ko kvas naraste vzemite: 150-200g polnovredne pirine moke in 250g- 300g gladke pirine moke, dodajte žličko soli in kvas. Pregnetite in po občutku dodajajte vodo. Ko je testo mehko in elastično ga dajte vzhajat za cca. 30 minut v toplo pečico na 50st.C.
Ko je testo nared, ga razvaljajte na peki papirju in položite na pekač. Premažite s paradižnikovo mezgo, posujte z origanom in baziliko ter po želji obložite. Če dodajate jajca, dajte najprej pico v segreto pečico na 200 st. C peči za 10 minut nato dodajte jajca in postavite celoten pladenj na najvišjo prečko ter pecite še 7 minut.
Pica na sliki je pečena v saču. Tukaj se je pekla zgolj 4 minute. Seveda smo spekli 8 pic in ne samo ene.
PIŠČANČJA JETRCA
500g piščančjih jetrc, 6-8 čebul, sol, poper, sladka paprika, kokosovo malso.
Čebulo narežite na kolobarčke in jo na kokosovi maščobi popražite. Maščobe dajte malo in posolite čebulo, tako se bo čebula hitreje zmehčala in spustila sok. Kar dolgo pražite (ne pokrivajte s pokrovko). Nato dodajte jetrca in ostalo drobovino. Pražite iz začinite s poprom in papriko. Nič ne pokrivajte, da voda izhlapi. Mešajte ves čas. Postrezite sveže in z veliko skledo solate ter po želji s koščkom zdravega kruha.
PROSENA KAŠA
Skuhajte proseno kašo na vodi in jo malo posolite ter dodajte cimet. Ko je kuhana dolijte riževo mleko, dodajte suhe slive in mandlje. Vse premešajte. Sedaj pa si po želji sladkajte. Lahko z medom, marmelado, javorjevim sirupom,…
ŠPARGLJEVA JUHA
1 čebula, 500g špargljev, 3 krompirji, sol, peteršilj, muškatni orešček, poper, pražena bučna semena.
Čebulo popražite, dodajte narezane šparglje in krompir ter začimbe. Malo popražite nato zalijte z vodo in kuhajte 30 min. Ko je kuhano zmiksajte s paličnim mešalcem. Servirajte s praženimi bučnimi semeni.
RIŽOTA Z DIVJIMI ŠPARGLJI
Ločite mehke dele šparglja od trdih stebel. Prepražite čebulo na kokosovi maščobi, dodajte mehke dele špargljev in solite. Lahko dodate tudi kurkumo. Malo pražite in nato dodajte riž (perboild). V drugi posodi kuhajte trde dele špargljev. S to vodo zalivajte rižoto. Dajte toliko vode, da je riž pokrit in ves čas počasi mešajte. Ko se voda pokuha, spet dodajte malo vode od kuhanih stebel špargljev. To delajte dokler ni riž kuhan. Poleg se prileže solata s fižolom.
LIGNJI V OMAKI (za 4 osebe)
Potrebujete: 2 čebuli, 1/2 stroka česna, 600g do 750g očiščenih in narezanih lignjev, 1kg svežega paradižnika, pest kapr, pest zelenih oliv, peteršilj, origano, sol, 1/2 dcl belega vina.
V posodi prepražite čebulo. V kropu prevrite svež paradižnik in ga olupite in narežite. Dajte ga k čebuli in začinite z origanom in malo soli. Pokuhajte in nato dodajte kapre ter olive (boljše, da so malo narezane). Vse pokuhajte in dodajte nasekljan česen in peteršilj. Spet pokuhajte in dodajte lignje in belo vino. Pustite kuhati cca. 4 minute (da so lignji na ugriz mehki) in postrezite s polento.
ČOKOLADNO-BUČNA TORTA
Sestavine:
polovica Hokaido buče
100g proteinov ( riževi, konopljini, grahovi .. z okusom kokosa, čokolade, lešnika, kokosa ..)
170 grškega jogurta
70g zmletih ovsenih kosmičev
2 banani
50g pravega kakava v prahu
70g kokosove moke
1 žlica SugarSweet Stevije
Postopek:
Bučo narežemo in jo kuhamo 15 minut ( do mehkega ), odcedimo vodo. Vse sestavine zmiksamo, da nastane gosta masa. Zlijemo v pekač in pečemo 30minu na 180 stopinj. Pečeno prelijemo z 70% čokoldo in ohladimo.
Po želji lahko v maso dodamo cimet, vanilijo, rum ..
HRUSTLJAVI ROMBI
Testo: 15 dag ajdove moke, 15 dag pirine gladke moke, 10 dag sladkorja/agavinega sirupa, 20 dag kokosovega masla, 1 jedilna žlica pokuhanih lanenih semen (da vežejo testo)/1 jajce, naribana limonina lupina.
Nadev: 10 dag kokosovega masla, 10 dag mletih lešnikov, 10 dag mletih orehov, 2 žlici ruma, 2 žlici sojinega mleka, 5 dag sladkorja, marelična marmelada za premaz.
Testo razvaljaš in ga položiš na velik pladenj obložen s peki papirjem. Testo namažeš z marelično marmelado, nato pa še z nadevom. Pečeš 20 min na 180st. Še toplo razrežeš na rombe ali poljubne oblike. Pustiš stati, da se ohladi in strdi in ga na koncu premažeš s čokolado.
ČOKOLADNA ROLADA PRESENEČENJA
Osnova
- 50 g mletih mandljev
- 50 g mletih lešnikov
- 100 gramov ovsenih kosmičev
- 100 g rozin
- 100 g brusnic
- 50 gramov kokosovega olja
Nadev
- 100 g maka
- 1,5 pomarančnega soka
- 50 g kokosove moke
- 50 g kokosovega sladkorja
- 50 g kokosovega olja
Glazura
- 5 jž kakava v prahu
- 3 jž kokosovega olja
- 5 jž agave
- Voda po občutku
- vanilija v prahu (noževa konica)
Ovsene kosmiče zmeljemo do finega v kavnem mlinčku. Dodamo mlete mandlje in lešnike, rozine, brusnice in kokosovo olje. V mešalniku dobro premešamo in razporedimo na peki papir.
Mak namakamo v vodi (približno pol ure). Skupaj z ostalimi sestavinami za nadev dobro premešamo v mešalniku in razporedimo po osnovi.
Zavijemo v rolado, pri tem si lahko pomagamo s peki papirjem. Postavimo v zamrzovalnik za pol ure. Ko je rolada ohlajena jo premažemo s čokoladno glazuro in to po želji posipamo z mletimi kakavovimi zrni. Postrežemo ohlajeno.
OREHOVA POTICA
Kvas
Vzemite kocko kvasa, ½ dcl riževega mleka, žličko sladkorja, žličko moke in vse premešajte ter pustite vzhajati.
Testo
Potrebujete: 600 g pirine moke, sol, 1,5 dcl riževega mleka, 3 rumenjaki, 70 g kokosovega masla, 70 g sladkorja, limonina lupina ter kvas. Vse zgnetete in dajte vzhajati za vsaj uro.
Fila
450 g mletih orehov poparite z riževim mlekom (po občutku), dodajte sladkor (po okusu), limonino lupino, 3 žlice ruma, cimet ter na koncu še sneg iz beljakov.
Ko testo naraste, ga razvaljajte in pustite, da vzhaja še 30 min. Nato ga namažete s filo, potresite s pravim kakavom, in rozinami, ki so bile namočene v rum. Vse zvijete, dajte v pekač in potico premažite s kokosovim oljem. Dajte za 30 min vzhajati. Nato pecite 1 uro na 180. Potico še toplo potresite z mletim sladkorjem.
ŠPINAČNI BUREK
Skuhajte špinačo (500g) in jo naseklajte na drobno. Dodajte skuto (500g) in eno malo kislo smetano ter sol. Nadev zmešajte. Lite testa (2 skupaj) namažite z nadevom in zvijte kot štrudel. Dajte v pekač in vse premažite (najlažje s čopičem) z eno žličko kisle smetane. Dajte v pečico na 200 in pecite dobre pol ure. Vzemite iz pečice in pustite še 20 minut stati. Dober tek!
ČEMAŽEVE DOBROTE
Pesto z mandeljni. Odličen na testeninah.
Čemaževe testenine.
Čemaž naberete in ga ne perete z vodo. V mešalnik stresete narezan čemaž, dodate na grobo nasekljane mandlje in olivno olje. Vse zmiksajte v gosto maso. Pesto dajte v suh očiščen kozarec in ga s kuhalnico potlačite. Dodajajte pesto nato centimeter od roba dolijte olivno olje. Tesno zaprite in ga spravite v hladilnik. Ko ga želite uporabiti, dajte nekaj velikih žlic pesta na ponvico in ga počasi pražite. Po želji lahko dodate še smetano, malo solite in poprate ter polijete po testeninah.
Čemaževe-čičirikine palačinke.
Čemaževa juha.
Čemaž operite in ga popražite na čebuli. Nekaj čemaža dajte na stran. Zalijte ga z vodo in začinite s soljo, poprom, muškatnim oreščkom in peteršiljem. Kuhajte 10 minut nato čemaž s paličnim mešalnikom zmiksajte. Lahko dodate žlico kisle smetane ali jogurta. Lahko pa dodate kuhan krompir in ga zmiksajte skupaj s čemažem. Preostanek čemaža narežite in ga potresite na vrh juhe. V juho lahko dodate popečene kocke kruha.
ČOKOLADNI JEŽKI – NAJLJUBŠI PIŠKOTKI MOJE NIKE
100g jedilne čokolade, 50g sladkorja, 40-50g masla, 1 jajce, 1 rumenjak, 100g polnozrnate pirine moke, ½ ČŽ pecilnega, kokos
Čokolado nalomimo in skupaj z maslom raztopimo pod paro. V drugi posodi zmešamo sladkor in jajca ter rumenjak. Ko je čokolada ohlajena jo primešamo jajcem in sladkorju. Moko in pecilni prašek presejemo ter vmešamo v čokoladno zmes. Testo postavimo na hladno za 2 uri.
Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 (ventilacijsko na 160). Kokos stresemo na plitev krožnik, iz testa naredimo kot oreh velike kroglice in jih povaljamo v kokosu. Sproti jih polagamo na pekač približno 3cm narazen. Damo v pečico in na srednjem vodilu pečemo 15 min.
JABOLČNA PITA
Testo:
1,5 skodelice polnozrnate pirine moke, 1 skodelica ajdove moke, 1 (ali 1,5) “okenček” kokosove maščobe, ščepec soli, 1/2 banane, voda po potrebi (cca. pol skodelice).
Vse razen vode daš v mikser, ko se začnejo delati kroglice, dolivaš vodo. Ko se testo sprime v kepo, ga vzameš iz mikserja, daš na pomokano površino in zvaljaš v krog. Prestaviš v pekač za pite in s prsti malo pomečkas, da nastanejo vdolbinice. Testo daš za vsaj pol ure v hladilnik.
Pečico vklopiš na 220 C in ko se segreje, daš notri samo testo (za slabih 10 minut).
Nadev:
2 jabolki, 4 slive in malo jabolčnega soka (1 velika žlica) zmiksaš s paličnim mešalnikom. Z delom te mase namažes testo (ki si ga prej vzel iz pečice).5-6 jabolk naribaš na tanke rezine. Naribana jabolka zmešaš s preostankom “čezane”, radodarno zasuješ s cimetom in vse skupaj podušiš v ponvi, da se jabolka zmehčajo (5 min).
To vse skupaj naložiš na testo in pečeš na 220 C približno 20 minut.
PITA IZ BOROVNIC IN MALIN
Sledi nekaj receptov prijateljice Joži Šinkovec, ki ve kaj je zdrava prehrana in na sploh živi zdravo!
POMARANČNE REZINE S SKRITO HRUŠKO
Testo: 250g riževe moke, 125g kokosove maščobe, noževa konica ali dve praška za vzhajanje, 2 kapsuli kardamoma, 50g trsnega sladkorja oz. po okusu, 1 bourbon vanili sladkor, sok dveh eko pomaranč
Nadev: 200g mletih mandljev, sok 2-3 eko pomaranč, lupina 1 eko pomaranče, 1 bourbon vanili sladkor
Zgornja plast: 1 hruška, sok ½ eko pomaranče, nasekljani mandlji
Stopimo maščobo, stremo kardamom in zamesimo vse sestavine naenkrat v testo. Od sočnosti pomaranč je odvisno koliko jih rabimo. Mogoče bosta za testo zadosti že dve, raje pa kupimo kako več. Testo je rahlo pacasto in sok se na straneh na začetku kar vidi. Potem damo v hladilnik za nekaj minut. Medtem se bo moka prepojila z odvečnim sokom in nastalo bo kompaktno testo kot za pite. Mi pa imamo čas za pripravo nadeva. Vse sestavine zmešamo, sok dodajamo postopoma, toliko da postane nadev mazav. Testo razporedimo po pekaču. Količina je za »polovični pekač pečice« (pribl. 35x22cm). Enakomerno razporedimo nadev in povrhu naribamo hruško. Z žlico si pomagamo, da hruška prekrije ves nadev. Med peko se bo stopila in nihče ne bo ugotovil, kje je skrita hruška. J Nazadnje potresemo nasekljane mandlje. Pečemo na 200 stopinj 30min oz. po potrebi. Razrežemo še malo toplo in skrijemo pred domačimi, da ostane kaj za obiske
BOŽIČNI KOLAČ
25 dag polnozrnate moke, 7 dag sladkorja, 1 čž pecilnega praška, 1 čž vanili sladkorja, 25 dag suhih sliv, 30 dag mešanice poljubnega suhega sadja (marelice, fige, rozine,…), 10 dag orehov ali lešnikov, 5 dag na koščke narezane čokolade, 2 žlici ruma, malo klinčkov in cimeta
Suhe slive skuhamo v pol litra vode. Poberemo slive ven in damo hladit slivovo vodo. Ta čas gre najhitreje, če jo postavimo ven na hladno. Medtem narežemo sadje in orehe na majhne koščke. Izberemo poljubno suho sadje. Če gre, naj bo vsaj kakšna figa vmes, saj naredi lep videz. Ne pozabimo na kuhane slive. Ohlajeno slivovo vodo damo k moki in primešamo še pecilni prašek, vanili, začimbe, sladkor in rum. Ko je zmes dobro zmešana dodamo sadje, čokolado in oreščke. Dobro premešamo. Pekač obložimo s peki papirjem ali ga premažemo s tankim slojem zdrave maščobe in vanj damo maso. Pečemo 45-60min pri 170 stopinjah. Ko je kolač pečen, ga ohladimo na rešetki zavitega v bombažno krpo.
INGVERJEV ČAJ
Za čaj pa sem rabila: 1 cimet palčko, nekaj klinčkov in kapsul kardamoma, ingver v prahu (lahko bi bil tudi svež), materino dušico, trobentice, hibiskus in šentjanževko. Klinčke in kardamom na grobo stremo v možnarju. Vse začimbe damo v vodo in malo povremo. Kasneje dodamo poljubne zeliščne čaje. Super je tudi šipek, če ga imamo. Pustimo pokrito pribl. 7 min in precedimo. Če uporabimo suh ingver v prahu, ga lahko dodamo na koncu in malo preverimo ostrino, da ga ni preveč.
KAKIJEVA ZDRAVA STRJENKA ALI KAKIJEVA KREMA NA ŽLICO
Potrebujemo: kakije (pribl. 1,5 na osebo), cimet, ingver, kardamom, mešanico flower power, med oz. sladilo po okusu, agar agar.
Kakije olupimo in s paličnim mešalnikom zmešamo v enotno kremo. Med mešanjem dodamo začimbe in sladilo po okusu. Če so kakiji res sladki morda sladila niti ne potrebujemo. Začimbe so lahko že kupljene v prahu ali pa jih zmeljemo v možnarju za še polnejši okus. Zavreti damo malo vode (kot volumen 3/4 kakija, pazimo, da ni preveč, lažje je dodati kot odvzeti!). Medtem, ko čakamo da voda zavre, zmešamo agar agar s hladno vodo posebej v manjši posodici. Za štiri kakije npr. potrebujemo žličko agarja na tri velike žlice vode. Dodamo v vrelo vodo in pomešamo. Nato vodo z agarjem zlijemo v kakijevo kremo in še enkrat dobro premešamo. Kremo zlijemo v posodice ali kozarce. Zaradi intenzivne barve je še posebej privlačno, če jih postrežemo v stekleni posodi. Damo v hladilnik. Kmalu se bo krema strdila. Postrežemo lahko s poljubno smetano ali morda za spremembo zmešamo nekaj gostega kokosovega mleka s kardamomom in medom in posujemo z mešanico začimb flower power.
Kremo lahko uporabimo tudi na biskvitih, tortah ali drugih sladicah.
PITA Z BRESKVAMI IN SIVKO
TESTO: 1 del masla (jaz sem dala 1 zavitek), 2 dela moke (volumensko glej dele, ne toliko po teži), 1 žlička pecilnega praška, nastrgana limonina lupina ene limone, 2 žlički vanilijevega sladkorja, zgoščeni jabolčni sok (ali kaj drugega za sladilo)
NADEV: 6 breskev, 1 pest mandljev v lističih, 1 žlička cimeta v prahu, agavin sirup po okusu (ker ima nevtralen okus, lahko je tudi kaj drugega)
Maslo stopimo. Vse sestavine za testo stresemo naenkrat v posodo in jih zmiksamo s polžastim mešalnikom. Potem posodo pokrijemo npr. s prozorno folijo in postavimo v hladilnik za 15-20min.
Medtem pripravimo nadev. Breskve olupimo in narežemo na poljubne kose, primešamo ostale sestavine.
Zložimo v pekač npr za torte, jaz sem imela premer 26cm. Dno pekača obložimo s peki papirjem, ker je testo krhko in bo tako lažje rezati. Pečemo na 180° pribl. pol ure.
Ko je pečeno, ohladimo kar v pekaču. Ohlajeno pecivo pred serviranjem nežno posujemo s sivko. Pazimo na količino, saj ima sivka izrazit okus.
MELASIN BISKVIT Z BANANO
Za biskvit potrebujemo: 300g pirine ali druge polnovredne moke, 170 g ovsenih kosmičev, 1 pecilni prašek, 120 g masla ali margarine Vitagen, 150 g melase, 1 vanili sladkor, 1 ½ žlice cimeta, ¼ žličke mletega kardamoma, naribano lupinico ekološke limone, 2dcl vode oz. po potrebi, (rum)
Nadev: 3 banane, kokos, (1 vanili sladkor)
Pripravimo pekač. Mase je dovolj za okrogel pekač za torte premer 26cm. Raztopimo maslo in v njem melaso, vanili sladkor, lupino limone, cimet in kardamom ter nekaj vode. Če nimamo ekološke limone, jo raje izpustimo. Pecivo bo vseeno okusno. Po želji dodamo še žlico ali dve ruma.
V drugi posodi zmešamo moko in ovsene kosmiče ter pecilni prašek. Združimo vse sestavine in zgnetemo v enotno maso. Ne potrebujemo električnega mešalnika, saj gre hitro in enostavno tudi s kuhalnico. Cimet in melasa bosta maso obarvala rjavo.
Nadev pripravimo tako, da s paličnim mešalnikom zmešamo banane in potem dodamo toliko kokosa, da nastane dovolj gosta krema. Po želji dodamo vanili sladkor.
Maso biskvita razdelimo na dva dela. Prvi del razporedimo po dnu, sledi nadev in nato drugi del biskvita.
Pečemo 45 min na pribl. 170 stopinjah.
ČILI OHROVT S SEMENI SONČNICE IN KOKOSOM
½ glave ohrovta, ½ skodelice sončničnih semen, ½ skodelice kokosovih kosmičev, 3 stroki česna, 1 čili, kurkuma, 1 žlička zdrave maščobe, sol
Narežemo ohrovt. Nasekljamo česen in ga damo na razpuščeno maščobo. Kmalu dodamo sončnična semena. Pomešamo in nekaj časa pražimo. Nato dodamo ohrovt. Zalijemo z pribl. 2dcl vode. Dušimo pribl. 7 min, vmes večkrat pomešamo. Dodamo nasekljan čili in pol žličke kurkume. Dušimo še kako minuto in potem dodamo kokos, ki bo omilil čili. Solimo in jed je pripravljena. Če pa si želimo to jed spremeniti v omako, ji dodamo sojin ali navaden jogurt. Jaz sem si tokrat za prilogo izbrala bulgur. Pristajal pa bi tudi riž, prosena kaša ali kaj podobnega.
BULGUR S CIKORIJO (za tri osebe)
1 skodelica bulgurja, poln globok krožnik narezanih listov cikorije, 1 srednja čebula, strok česna, olivno olje, sol
Bulgur prelijemo z vodo, tako da je vode kak cm več kot bulgurja. Ko zavre, še malo kuhamo in čez nekaj minut dodamo cikorijo. Kmalu bo kuhano. Nasekljamo čebulo in česen. S kuhalnico naredimo na dnu posode malo prostora. Na vodi, ki se tam zbere, prepražimo čebulo in česen. Med praženjem dodamo malo olivnega olja in kmalu vse zmešamo. Solimo po okusu. Jed ima malo trpek okus in je odlična priloga npr. dušenemu brstičnem ohrovtu. Všeč bo ljudem, ki imajo radi rižoto z radičem.
KOLERABICA V OMAKI
2 stroka česna, 1 žlička gheeja (ali druge zdrave maščobe), 5 kolerabic (če so velike kot pest, računajmo pribl. dve na osebo), 1 žlička koriandra, 1 žlička kurkume, 1 žlička kumina, sol, 2 žlici tahinija, peteršilj
Kolerabice olupimo in narežemo na četrtine, ki jih potem razrežemo na pribl. pol cm debeline. Nasekljamo česen in ga damo na maščobo, da zadiši. Dodamo narezane kolerabice in premešamo. Kmalu zalijemo s toliko vode, da jih ravno pokrijemo. Dušimo, dokler se ne zmehčajo. Če se nam zdi, da ostaja veliko vode, pustimo odkrito pokrovko, da del vode izpari. Ko bo ravno še prav vode, kolikor želimo omake, dodamo strta koriandrova semena, kurkumo in semena kumina (rimska kumina). Lahko uporabimo tudi mleti kumin. Dodamo še tahini. Premešamo. Nazadnje dodamo peteršilj.
K omaki se lepo poda riž.
PIRINI NJOKI S SKUTO IN PEHTRANOM
Za samostojno jed za 2 osebi: pribl. 200g pirine moke, 300g pasirane skute (jaz sem uporabila bio-quark iz Spara), žlička ali dve suhega pehtrana, slan krop, 2 stroka česna, 1 žlica kokosove maščobe, 4 žličke tahinija (sezamova krema)
Moki dodamo skuto in pehtran ter z rokami umesimo testo. Od vlažnosti skute je odvisno, koliko moke bomo rabili. Testo ne rabi počivati. Na pomokani deski oblikujemo tri velike svaljke debeline tri prste in jih razrežemo na manjše njoke, debeline za dober prst. Vsakega posebej malo povaljamo po moki, ki je že na deski, toliko da se ne sprijemajo med sabo.
Položimo jih v slan krop. Kuhani so, ko priplavajo na vrh. Stresemo jih preko cedila ali jih poberemo ven.
Na drobno nasekljamo dva stroka česna in ju damo na raztopljeno maščobo. Ko česen zadiši, dodamo njoke. Pomešamo, da vsak njok dobi malo okusa kokosove maščobe s česnom. Dodamo tahini in malo vode ter previdno mešamo, da ne poškudujemo mehkih njokov, a hkrati želimo narediti kremasto omako. Posolimo in jed je pripravljena. Ko postrežemo, lahko posujemo še malo suhega pehtrana.
Tudi če vam kdaj pehtranova potica ni bila všeč, dajte priložnost tem njokom. Okus suhega pehtrana je namreč zelo blag in ravno prav dopolni ostale sestavine.
SLIVOVI CMOKI S KARDAMOMOM
Testo: ¼ kg polnozrnate pšenične ali pirine moke, slan krop, (skuta)
Nadev: izkoščičene slive, trsni sladkor, kardamom
Posip: kokosova maščoba ali maslo, drobtine, kardamom
Moko poparimo s slanim kropom, zmešamo s kuhalnico in pustimo, da se testo ohladi. Medtem v terilniku zdrobimo kapsule kardamoma. Lupine vržemo proč, semena pa stremo. Če nimamo terilnika, kupimo kardamom v prahu.
Ohlajenemu testu lahko dodamo nekaj skute ali kako žlico zdrave maščobe, da bo bolj mehko. Testo razdelimo na več delov in vsakega malo razvaljamo. V sredino damo slivo, malo trsnega sladkorja in strtega kardamoma. Oblikujemo cmoke.
Zavremo vodo in jo solimo. Cmoke položimo kuhat. Ko priplavajo na vrh, so kuhani.
Medtem, ko se kuhajo, pripravimo posip. Na kokosovi maščobi (ali maslu) na hitro prepražimo drobtine. Kardamom dodamo, ko postrežemo jed.
Ta jed ponavadi velja za sladkarijo, a z uporabo polnovredne moke in dodatkom kardamoma jo spremenimo v zdravo razvajanje.
OVSENI PIŠKOTI
400g pirine moke, 100g ovsenih kosmičev, 250g masla ali Vitagen margarine ali kokosove maščobe, 100g rjavega trsnega sladkorja, 1 vanili sladkor burbon, ½-1 žličke mletega kardamoma
Pripravimo pekač. Damo peki papir ali namažemo z maščobo. Moko zmešamo z ovsenimi kosmiči.
Stopimo maščobo, ji dodamo sladkor, vanili in kardamom in mešamo. Lahko dodamo tudi žličko cimeta. Ko se lepo stopi v enotno zmes, zlijemo k že pripravljeni moki in ovsenim kosmičem. Zamesimo testo z leseno kuhalnico. Po potrebi dodamo malo vode ali moke. Testo je pripravljeno, ko se lepo oddvoji od posode. Z rokami oblikujemo okrogle hlebčke in jih ob polaganju na pekač malo prepognemo, da lepo počijo in bodo pečeni imeli lepši videz.
Mase je za približno 18 velikih piškotov. Na pekač jih lahko zlagamo precej blizu eden drugemu, ker se skoraj ne bodo povečali.
Pečemo na 170-180 stopinj pribl. 15 minut oz. dokler se lepo ne obarvajo.
JUHA IZ DVEH LEČ
1 manjši por, 1 skodelica zelene leče, 1 skodelica oranžne/rumene leče, 1 majhna bučka, ½ žličke kokosove maščobe
Por prepražimo na kokosovi maščobi. Dodamo na drobne kocke narezano bučko. Zalijemo z vodo. Dodamo lečo, ki jo prej operemo v dveh ali treh vodah. Po nekaj minutnem vrenju pustimo pokrito. Če želimo juho svetlejše barve, zeleno lečo skuhamo posebej in dodamo, ko je ostalo že kuhano. Za lepšo barvo pomaga tudi ščepec kurkume.
Začinimo po okusu.
BROKOLI Z MANDLJI
brokoli, strok česna, 1-2 žlički tahinija, lističi mandljev
Na maščobo damo drobno narezan česen, toliko, da zadiši. Dodamo narezan brokoli. Ko ga režemo, pazimo, da ga ne narežemo predrobno. Malo premešamo in hitro dodamo nekaj vode. Pokrijemo s pokrovko in dušimo nekaj minut. Večkrat premešamo. Po potrebi dodamo še malo vode, a pazimo, da je ni preveč. Ko se brokoli zmehča, dodamo mandlje in tahini in premešamo. Tahini nam bo naredil kremasto omako. Solimo. Ko serviramo, še dodatno posujemo madlje.
AJDOVA KAŠA S POROM
ajdova kaša, por, curry, majaron,kurkuma, kokosova maščoba
Ajdovo kašo damo v posodo in nalijemo vode za prst in pol nad kašo. Ko zavre, pustimo 10-15min. Vmes pomešamo, da preverimo, če je količina vode ustrezna. Potem pustimo pokrito še nekaj časa. Medtem narežemo por in ga popražimo na kokosovi maščobi, ki bo jedi dala poseben sladkast okus. Posujemo s curryjem in med dlanmi zdrobimo kako žličko suhega majarona. Dodamo ajdovo kašo. Solimo in premešamo. Če želimo še bolj rumeno barvo, posujemo še nekaj kurkume.
POLPETI IZ PROSENE KAŠE
1,5 skodelice kuhane prosene kaše, ¾ skodelice naribanega korenčka, 2 žlički tahinija, ½ žličke koriandrovih semen, 1/3 žličke kurkume, 1/3 žličke šetraja, ½ čebule
Narežemo in prepražimo čebulo. Stremo koriandrova semena. Damo vse sestavine v posodo in zmečkamo z rokami. Korenček bo dal ravno prav tekočine, da navlaži zmes. Tahini pa jo bo pomagal povezati. Z mokrimi rokami oblikujemo polpete. Popečemo jih na kokosovi maščobi, toliko da dobijo lepo barvo.
med, cimet
Za krepitev telesa v mrzlih dneh pomaga preprost cimetov namaz. Izdelamo ga tako, da v kozarčku s pokrovčkom zmešamo med in cimet in sicer nekako v razmerju 3:2. Tako nas namaz zjutraj že čaka pred zajtrkom. Še enostavneje je da na kruh namažemo med, potresemo s cimetom in potem vtremo cimet z nožem ali žličko v med.
ZELJNA JUHA S ČIČERIKINO OSNOVO
½ manjše zeljnate glave, 1 srednje velik koren, 1 majhna kolerabica, 1 majhna čebula ali ščepec asafetide, 1 pest kuhane čičerike, ½ stroka česna, olivno olje, solni cvet, posušen majaron, sveži peteršilj
Čičerikina osnova:
Čičeriko z vodo v kateri se je kuhala zmešamo s paličnim mešalnikom. Vode je lahko malo več, da nastane tekoča osnova. Drobno nasekljamo strok česna in ga damo na olivno olje, da zadiši. Zmešamo s čičeriko. Takšno osnovo lahko pripravimo že en dan prej in jo hranimo v zaprti posodi v hladilniku.
Narežemo zelje, kolerabico in koren. Lahko se poigramo s korenom in iz njega na enostaven način naredimo rožice. Po dolžini urežemo štiri ali več utorov in nato koren narežemo na kolobarje.
Na olivnem olju podušimo nasekljano zelje. Dodamo ščepec asafetide ali nasekljano čebulo. Zalijemo s čičerikino osnovo in dodamo še vode po potrebi. Dodamo koren in kolerabico. Kuhamo nekaj min, da se zelenjava zmehča.
Kuhani juhi dodamo solni cvet in začimbe po oskusu (majaron, peteršilj,…).
ČIČERIKINA PITA Z BUČKO IN RDEČO PAPRIKO
Testo:
4 kocke kokosove maščobe, 2,5 skodelice pšenične ali pirine moke, muškatni orešček, kurkuma, voda po potrebi
Nadev:
3 skodelice kuhane čičerike, 1 strok česna, 1 srednje velika bučka, 1 rdeča paprika, olivno olje
Stopimo kokosovo maščobo na nizki temperaturi. Moki dodamo malo muškatnega oreščka in kurkume, ki bo lepo rumeno obarvala testo. Umesimo testo. Lahko malo počiva, ni pa nujno.
Pekač obložimo s peki papirjem. Razporedimo testo. Pri 200◦ pečemo 25 min oz dokler se ne zapeče. Pazimo, da je testo ravno prav mehko, da ga bo lahko rezati
Med peko pripravimo nadev. Skuhani čičeriki odlijemo skoraj vso vodo. S paličnim mešalnikom jo zmešamo v gost namaz. Nasekljan česen popražimo na olivnem olju in dodamo čičeriki. Posebej popečemo bučke in papriko. Dodamo sol, lahko tudi malo muškatnega oreščka. Ko se bučka čisto zmehča, dodamo čičeriko in zmešamo v gost nadev.
Paprika lahko še malo hrustlja.
Ko se testo zapeče ga vzamemo ven in obložimo z nadevom. Razrežemo na poljubne kose.
Postrežemo lahko tudi kot hladno predjed, a je dosti bolj polnega okusa vsaj malo toplo.
OMAKA IZ ZELENE LEČE
1 majhna rdeča čebula, 3 koreni, 2 bučki, 2 skodelici zelene leče, svež drobnjak
Operemo lečo in jo skuhamo. Čebulo narežemo na kolobarje, bučki na kocke in koren na trakove.
Na kokosovi maščobi najprej popražimo čebulo, dodamo koren, lečo (Z vodo. Tu ni treba, da je že čisto kuhana.) in nazadnje še bučke. Pokuhamo nekaj minut, da se okusi povežejo in da se še bučka zmehča. Solimo in dodamo nasekljan drobnjak.
Ponudimo s poljubno prilogo. V mojem primeru so to metuljčki.
ZELENJAVNA JUHA Z ZELENO IN PROSENO KAŠO
1 mini bučka, 1 koren, 1 kolerabica, 3 stebla zelene, ¼ čebule, 3 žlice kuhane prosene kaše, olivno olje, sol ali solni cvet, kurkuma
Nasekljamo čebulo in narežemo ostalo zelenjavo. Morda za bolj zanimiv videz narežemo kolerabico bolj robustno, na četrtine kroga. Mini bučko lahko narežemo na kolobarje, da se vidi struktura in nasekljamo koren. Nasekljamo steblo zelene, liste pa bomo kasneje.
Popražimo čebulo na olivnem olju, dodamo zelenjavo in steblo zelene. Zalijemo z vodo. Ko je kuhano dodamo proseno kašo, kanček kurkume in nasekljane liste zelene.
Juha ima intenziven okus in vonj po zeleni. Še bolj nam bo všeč, če se spomnimo na vse zdravilne lastnosti zelene: deluje protivnetno, proti revmi, za boljše delovanje ledvic, regenerira jetra in je prijateljica kosti zaradi vsebnosti kalcija.
DOMAČI SOJINI POLPETI
Za 10-12 polpetov: 1,5 skodelice kuhane rumene soje, ½ do ¾ skodelice ovsenih kosmičev, ½ čebule, sol, curry, drobtine, kokosova maščoba
Sojo namočimo 1 dan prej v veliko vode. Po nekaj urah vodo zamenjamo. Ko je namočena vsaj 16 ur (do 24), že vidimo zametke kalčkov pod ovojem. Takrat odlijemo vodo. Nalijemo drugo vodo in kuhamo dokler se ne zmehča.To bo kar hitro, saj je soja zelo napita z vodo. Volumen semen se poveča za 3x. To upoštevamo, ko pripravljamo sestavine. Če je pomotoma skuhamo preveč, pa lahko popestri kakšno solato.
Bodimo izbirčni pri poreklu soje. Nujno naj bo ekološka. Če imamo vrt, jo lahko za lastne potrebe enostavno pridelamo sami. Je zahtevnosti in velikosti nizkega fižola.
Kuhani soji odlijemo vso vodo in jo s paličnim mešalnikom zmeljemo v mehko zmes. Kakšno zrno lahko ostane tudi celo. Dodamo prepraženo čebulo, curry, sol in ovsene kosmiče. Po potrebi dodamo malo vode ali malo več kosmičev. V pomoč so nam lahko tudi proseni kosmiči ali prosena moka.
Z mokrimi rokami oblikujemo polpete in jih povaljamo v drobtinah. Popečemo na kokosovi maščobi, da se malo zabarvajo in dobijo trdnejšo obliko.
POLNJENE PEČENE PAPRIKE
Za dve osebi: 3 paprike, 3-4 žličke pesta iz bazilike, 10-12 žlic kuhane prosene kaše, 1 manjši paradižnik, sol ali solni cvet, kokosova maščoba
Paprike prerežemo po dolžini, očistimo in namažemo s kokosovo maščobo. Damo za 15-20 min v pečico na 160◦. Medtem skuhamo proseno kašo. Proseno kašo pred kuhanjem »operemo« v vsaj treh vodah. Vre naj nekaj minut, potem pa jo pustimo stati pokrito, da nabrekne. Lahko je skuhamo malo več, saj počaka v hladilniku 2-3 dni, in si s tem olajšamo pripravo večerje naslednji dan.ˇParadižnik narežemo na majhne koščke.
Skuhano kašo zmešamo s pestom in paradižnikom, dodamo sol. Obložimo vse paprike in damo nazaj v pečico za 10-15 min.
PEČEN KROMPIR S ŠAMPINJONI IN ZELENO PAPRIKO
1 zelena paprika, zavoj šampinjonov, 10 krompirjev, kokosova maščoba, sol
Krompir z rezalnikom narežemo na kolute po 0,5 cm. Narežemo šampinjone in papriko. Vse skupaj damo na pekač, ki ga obložimo s peki papirjem, in po vrhu zrežemo še eno kocko kokosove maščobe. Pečemo na 180◦ približno pol ure. Vmes nekajkrat pomešamo. Krompir se kmalu zmehča, če želimo bolj hrustljavega pa pustimo malo dlje. Pred serviranjem solimo po okusu.
BROKOLIJEVA KREMNA JUHA Z MUŠKATNIM OREŠČKOM
¼- ½ glave brokolija, kuhana prosena kaša, muškatni orešček, sol
Na kokosovi maščobi popražimo manjšo čebulo, ji dodamo narezan brokoli in malo podušimo. Kmalu zalijemo z vodo. Kuhamo nekaj minut, da se brokoli zmehča. Dodamo že kuhano proseno kašo in sol ter zmešamo s paličnim mešalnikom. Količino prosene kaše prilagodimo glede na število jedcev. Ko juho postrežemo, povrhu nastrgamo muškatni orešček.
Muškatni orešček krepi zdravje, pomaga pri prehladih, pri prebavi, podpira jetra in znižuje holesterol. Na telo deluje toplo. To je samo nekaj razlogov za popestritev zimskih juh.