Temperature so vse višje in naš organizem ima kar nekaj dela, da uspešno uravnava telesno temperaturo. Mehanizem organizma, ki uravnava našo telesno temperaturo (T) se imenuje termoregulacija.Le-ta si prizadeva vzdrževati notranjo telesno T na 37◦C. Ste vedeli, da se naš organizem hitreje prilagaja na vročino (7-10 dni) kot na mraz (21 dni). To je zato, ker je, ko smo v mrzlem okolju, v proces uravnavanja telesne T vključenih kar 5 dejavnikov (arteriole kože-krčenje žil, skeletne mišice-drhtenje, mišice ob korenu dlak-kurja polt, ščitnica-povečano delovanje, sredica nadledvičnih žlez-dvig adrenalina). Ko pa smo na vročini, pa sta v proces uravnavanja telesne T vključena samo 2 dejavnika (arteriole kože-širjenje žil in žleze znojnice-potenje). Vzdrževanje toplotnega ravnovesja je prvi pogoj za normalen potek življenjskih funkcij.
Gibanje v vročih dneh je lahko velik napor za naše telo, zato morate biti pripravljeni ali pa se preprosto ogniti prevelikemu naporu.
Tukaj je nekaj nasvetov in pojasnil, kako ravnati in se gibati v vročih dneh:
1. Voda. Ne pozabite na hidracijo pred in po telesnem naporu.Pijte čim več tekočine brez dodanega sladkorja, najboljša je voda, nesladkan čaj ali limonada. Če greste na daljši tek, kolo, pohod imejte vodo vedno pri sebi.
2. Telesni napor vneugodnih klimatskih razmerah- visoka T in visoka relativna vlažnost je dodatna obremenitev za srčno-žilni sistem. Organizem lahko vzdržuje toplotno ravnovesje le nekaj časa, tako da se poveča frekvenca srca, pretok krvi skozi kožo in količina znoja. Visoka relativna vlažnost preprečuje izparevanje znoja, notranja telesnaT začne naraščati → grozi kolaps mehanizma za uravnavanje telesneT. Varneje je, da se ne naprezate v takšnih razmerah.
3. Otroci in starostniki. Pri majhnih otrocih se telesna T hitro odziva glede na T okolja, zato ne pretiravajte z oblačili ter norenjem na vročini, ker se hitro pregrejejo. Pri starostnikih pa občutek za mraz ali vročino slabi in se hitro zgodi, da imajo že ozebline ali opekline, ko šele začutijo mraz ali vročino.
4. Ustrezna zaščita. Imejte pokrivalo, ki zaščiti tudi obraz in vrat ter sončna očala. Namažite se z ustrezno kremo za sončenje.
5. Moč sonca. V času od 11h do 16h se ne zadržujte na soncu. Tveganje za pojav melanoma na koži boste tako zmanjšali.
Prispevek je objavljen tudi tukaj: https://www.moia.in/index.php?option=com_k2&view=item&id=1180:vro%C4%8Dina-in-gibanje&Itemid=515